Obserwatorzy

środa, 4 kwietnia 2012

Hibiskus czyli kwiat jednego dnia

Kilka dni temu zauważyłam, że zakwitł u mnie na oknie hibiskus a właściwie Ketmia.
Jest to piękny kwiat w moim przypadku o czerwonych płatkach.
Niestety kwitnie tylko jeden dzień.:(


Mam nadzieję że kilka słów o tej roślinie zaciekawi was:)
W Polsce ketmia była popularna w XIX i XX w., aż do czasu, gdy pojawiła się plotka, że wywołuje ciężkie choroby. Zaczęli ją rozpowszechniać pacjenci znamienitego lekarza, profesora Juliana Aleksandrowicza. W poczekalni jego gabinetu stała piękna róża chińska, z której chorzy notorycznie podkradali gałązki na sadzonki. Aby uratować roślinę przed zniszczeniem, profesor powiesił na niej kartkę z ostrzeżeniem, że jest szkodliwa dla zdrowia. Poskutkowało, ale plotka zaczęła żyć własnym życiem. Choć od śmierci profesora minęło już niemal 20 lat, niektórzy nadal boją się róży chińskiej, chociaż ze smakiem piją herbatki z hibiskusem, zawierające kielichy kwiatowe jej bliskiej krewniaczki - ketmii szczawiowej (Hibiscus sabdariffa).

Ten czerwony kwiat wzmacnia układ odpornościowy i obniża gorączkę.

Schłodzona herbatka z kwiatów hibiskusa (ketmii szczawiowej) orzeźwia i dodaje energii. Gorąca – jest dobrym antidotum na infekcje. Naukowcy, zaciekawieni niezwykłymi właściwościami czerwonej herbaty, odkryli, że leczniczy sukces zawdzięcza ona w dużym stopniu trzem polisacharydom (cukrom złożonym). Ale to nie jedyne zalety naparu z tego kwiatu. Hibiskus jest cennym źródłem wapnia, witaminy C i soli mineralnych.

Dodatkowo chroni serce. Wolne rodniki tlenowe, niszcząc naczynia krwionośne, powodują rozwój arteriosklerozy, która prowadzi do chorób serca. Polifenole z ketmii neutralizują wolne rodniki, nim zaczną one niszczyć komórki. Hibiskus wpływa korzystnie także na ciśnienie tętnicze krwi, działa kojąco, przeciwzapalnie oraz łagodzi podrażnienia.

Herbatka z hibiskusa: szklankę suszu zalać sześcioma szklankami wody i zaparzać na wolnym ogniu przez 15 min. Po przecedzeniu można dodać trochę miodu.
W Starożytnym Egipcie hibiskus uważano za eliksir wiecznego zdrowia i młodości.

Tak więc pijmy herbatkę z hibiskusa:)


3 komentarze: